Aktualności z PORD Gdańsk

Testy na prawo jazdy: Kierujący ruchem, czyli zrozumieć policjanta na skrzyżowaniu

Choć zagadnienie to nie jest trudne, to kierujący ruchem sprawia rozwiązującyn testy w na prawo jazdy sporo kłopotów, a pytania z policjantem na skrzyżowaniu należą do najtrudniejszych. 

Sposób dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osoby znajdującej się na drodze określa rozporządzenie w sprawie kierowania ruchem.

Tabliczki do znaków drogowych, które się (wciąż) mylą

Znak ostrzegawczy obowiązuje na odcinku, czy po przejechaniu odległości podanej na tabliczce? Niby proste, ale w testach na prawo jazdy te małe dodatki do znaków drogowych ciągle się mylą, przy czym określenie „małe” jest odwrotnie proporcjonalne do ich znaczenia.

Tabliczki do znaków drogowych umieszczane pod tarczami znaków drogowych uzupełniają treści znaków poprzez podanie dodatkowych informacji wskazujących zakres obowiązywania zakazu, występowania niebezpieczeństwa itp.

Znaki zatrzymania i postoju w testach na prawo jazdy

Znak zakaz postoju bywa mylony z zakazem zatrzymywania się. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy? Okazuje się, że zrozumienie znaczenia tych dwóch znaków wymaga znajomości trzech  definicji. 

Jeszcze zatrzymanie czy już postój?

Różnice pomiędzy zatrzymaniem a postojem rozstrzyga art. 2. ustawy prawo o ruchu drogowym:

Włączanie się do ruchu - uważaj w testach na prawo jazdy

Cenne punty w testach na prawo jazdy łatwo stracić na najłatwiejszych pytaniach. Jednymi z nich są te, dotyczące włączania się do ruchu. Kiedy właściwie następuje włączanie się do ruchu?

Tę kwestię rozstrzyga art. 17 ustawy prawo o ruchu drogowym:

1. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

Zmiana w harmonogramie pracy PORD Gdańsk i Gdynia

PORD Gdańsk informuje o małej korekcie harmonogramu pracy.

Ośrodek będzie nieczynny 27 marca 2019. Zmienią się też godziny pracy Biuro Obsługi Egzaminów oraz kasy Monetia w dniach:

  • 28 marca 2019: 7:30 – 14:30
  • 28 marca 2019: 7:30 – 14:30

​Zmiany w harmonogramie pracy dotyczą PORD w Gdańsku oraz oddziału PORD w Gdyni.

Sprawdź czy zdasz - testy na prawo jazdy, oficjalna baza egzaminacyjna

PORD Gdańsk zagrał z WOŚP

PORD Gdańsk zagrał z Owsiakiem w ramach 27. finalu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

PORD Gdańsk działał w szkole Podstawowej w Straszynie – tam była możliwość skorzystania z symulatora dachowania oraz sprawdzenia za pomocą alkogogli. W Pszczółkach MotoMania Pomorze wraz z ODTJ Autodrom Pomorze pokazy driftu, stuntu, licytacje oraz wiele innych.

Sprawdź za darmo czy zdasz - pełna oficjalna baza egzaminacyjna

 

Jakie dokumenty potrzebne do zapisania się na egzamin prawa jazdy?

Jakie dokumenty trzeba mieć aby zapisać się na egzamin na prawo jazdy?

Aby zapisać się na egzamin musisz mieć przy sobie:

  • Numer Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK),

  • Ważny dokument tożsamości 

Honorowanym dokumentem tożsamości jest dowód osobisty, paszport albo karta pobytu.

Jeśli zapisujesz się na egzamin po roku od ostatniego egzaminu - twoje dokumenty dotyczące szkolenia zostały odesłane do właściwego miejscowo wydziału komunikacji i należy wnioskować o ich przesłanie do wskazanego WORD-u.

Zmiany w jazdach próbnych po placu PORD Gdańsk

Z całą pewnością warto jest wykupić jazdy próbne po placu PORD. Takie działanie nie dość, że zmniejsza stras egzaminacyjny to pozwala na zapoznanie się z infrastrukturą ośrodka.

Możesz wynająć plac manewrowy PORD Gdańsk. Ośrodek jednak zmienia grafik udostępniania go.

Wynajęcie placu manewrowego PORD Gdańsk nie będzie możliwe już w tym miesiącu.  Kolejne jazdy próbne zaplanowane są dopiero na dzień 02.02.2019r. oraz 16.02.2019r.