Kolizja podczas egzaminu na prawo jazdy? To wcale nie jego koniec!

Uczestnictwo w ruchu drogowy, niezależnie od tego czy odbywa się w ramach egzaminu na prawo jazdy czy codziennych jazd zawsze obarczone jest ryzykiem kolizji. Co stanie się, jeśli podczas egzaminu na prawo jazdy dojdzie do kolizji?

Testy na prawo jazdy takie same jak w WORD - sprawdź czy zdasze teorię

Spokojnie, to tylko kolizja

Kolizja w ruchu drogowym nie jest niczym nadzwyczajnym. Ot ktoś (albo Ty) nie zauważył sygnału, czy znaku, nie zrozumiał intencji innego uczestnika ruchu drogowego, czy wręcz zagapił się, albo… swoim poprawnym  zachowaniem zaskoczył tego jadącego na przykład za sobą. Musisz wiedzieć, że zdecydowana większość kolizji w nauce jazdy spowodowanych najechaniem na tył auta poprzedzającego spowodowana jest prawidłowym zachowanie eLki zatrzymującej się w związku ze znakiem stop, albo sygnalizatorem warunkowego skrętu.

Kolizje na egzaminie państwowym na prawo jazdy podzielić należy na dwie kategorie:

  • te w których jesteś winny/a
  • te w których jesteś niewinny/a

Na egzaminie jesteś kierowcą?

Podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy jesteś jedynie kandydatem na kierowcę, a nie kierowcą, a to oznacza, że… wybacza Ci się pewne błędy wynikłe z braku doświadczenia. Po prostu. Oczywiście nikt nie zwolni Cię z odpowiedzialności spowodowania kolizji na drodze - podczas egzaminu.

Kolizja podczas egzaminu na prawo jazdy

Zasady egzaminu na prawo jazdy, kryteria oceny oraz zadania egzaminacyjne itp określa tzw instrukcja egzaminacyjna (do pobrania pod artykułem). To właśnie tam określone są sytuacje w do których doprowadzenie skutkować będzie przerwaniem egzaminu na prawo jazdy. Instrukcja egzaminacyjna wspomina też o kolizji drogowej.

 

Image: