Prawo jazdy 2017

Wszystko wskazuje na to, że zapowiadana zmiana przepisów dotycząca młodych kierowców zostanie wprowadzona w życie. Co czeka młodych kierowców w 2017 roku?

Nowe zasady

...zaczną obowiązywać wszystkich kierowców, którzy uprawnienia do kierowania uzyskają po 1 stycznia 2017. Uzyskają uprawnienia, a nie zdadzą egzamin na prawo jazdy. Prawdopodobna jest więc sytuacja, kiedy egzamin na prawo jazdy zostanie zdany jeszcze w grudniu, a nadanie uprawnień  będzie mieć mieć miejsce… po 1 stycznia.

Wszystkie pytanie egzaminacyjne na prawo jazdy kategorii B są dostęne w testach na prawo jazdy online na ZdamyTo lub w aplikacji do pobranie na system Android. Baza pytań na prawo jazdy z kategorii B na portalu ZdamyTo.com składa się z około 2000 sztuk pytań egzaminacynych. 

Prawo jazdy 2017

Lista zmian czekających młodych kierowców, którzy uzyskają uprawnienia po 1 stycznia 2017.

  1. Okres próbny - przez pierwsze 24 miesiące od daty wydania uprawnień.

  2. Pierwsze 8 miesięcy nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym i 80 km/h poza nim. Prędkość maksymalna na autostradach i drogach ekspresowych ograniczona będzie do 120 km/h.

  3. W okresie próbnym młody kierowca będzie mógł popełnić najwyżej dwa wykroczenia.

  4. Starosta będzie mógł wydłużyć okres próbny o kolejne 2 lata, jeśli w czasie jego trwania młody kierowca popełni 2 wykroczenia drogowe.

  5. Jeśli młody kierowca popełni w czasie okresu próbnego 3 wykroczenia, nastąpi cofnięcie uprawnień do kierowania.

  6. Pojazd młodego kierowcy będzie musiał być oznakowany zielonym listkiem - na przedniej i tylnej szybie.

  7. Wprowadzone zostanie obowiązkowe płatne szkolenia teoretyczne pomiędzy 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień. Kurs trwający  2 godziny  ma być przeprowadzany w WORD.

  8. Obowiązkowe płatne szkolenie praktyczne dla młodych kierowców przeprowadzane ma być w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy: 1 godzina.

  9. Zakaz pracy zawodowej w okresie pierwszych 8 miesięcy od daty uzyskania uprawnień.

  10. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.

Egzamin teoretyczny, czyli jak zdać testy na prawo jazdy?

Zielony listek

Pojazd prowadzony przez młodego kierowcę musi być odpowiednio oznakowany. Oznakowanie ma polegać ma na umieszczeniu z przodu i z tyłu okrągłej nalepki przedstawiającej zielony listek. Nakaz jej umieszczenia dyktuje (to bardzo ważne) art. 91 ust. 3 pkt. 2 ustawy o kierujących pojazdami. Wzór tej nalepki został określony w rozporządzeniu w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U z 2014 r. poz. 1522 ze zm.)

Testy na prawo jazdy: przeczytaj koniecznie

Przeczytaj także: Ile jest pytań na prawo jazdy kat b 2016?

Image: