Testy na prawo jazdy 2019: zmiana bazy egzaminacyjnej

Testy na prawo jazdy w 2019 roku czekają zmiany. Wielkość bazy egzaminacyjnej nie jest stała, a  komisja weryfikacyjna czuwająca nad jej kształtem ma sporo pracy- przecież prawo drogowe też podlega zmianie, a wraz z tymi zmianami trzeba zmodyfikować testy na prawo jazdy.

W testach na prawo jazdy powinny pojawić się nowe pytania

Odkąd zaczęły obowiązywać nowe testy na prawo jazdy było pewne, że ich baza będzie systematycznie  powiększać się . Przez kilka ostatnich kilka lat faktycznie trochę pytań przybyło – ostatnia poważniejsza zmiana w testach na prawo jazdy spowodowała pojawienie się przeszło 400 nowych pytań- jednak ostatnie zmiany polegają jedynie na ich usuwaniu.

 Zmian w testach na prawo jazdy trzeba spodziewać się i w 2019 roku. Część z tych zmian będzie podyktowana zmianami w przepisach, inne wynikną z planowanych zmian  puli egzaminacyjnej.  .

Ostatnia zmiana w testach na prawo jazdy miała miejsce 1 października tego roku. To właśnie wówczas zaczęła obowiązywać nowelizacja prawa o ruchu drogowym zwalniająca z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania do kontroli określonych dokumentów. Dziś trzeba posiadać przy sobie ani dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy OC, ani dowodu rejestracyjnego. Pytania egzaminacyjne odnoszących się do tych przepisów trzeba było usunąć. Niestety część mniej lub bardziej (a czasem bardzo) popularnych testów na prawo jazdy bardzo długo oferowało nieaktualną bazę pytań, zdarza się, że są one w obiegu do dziś.

Planowane są dalsze zmiany w przepisach. Ministrowie cyfryzacji i infrastruktury zapowiedzieli dalej kolejne zmiany:

  • likwidacja karty pojazdu,
  • rezygnacja z nalepki kontrolnej na szybę,
  • możliwość zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej,
  • zniesienie kary za brak dokumentu prawa jazdy i rezygnacja z obowiązku posiadania go.
  • rezygnacja z tymczasowego dowodu rejestracyjnego
  • wprowadzenie szkoleń dla młodych kierowców

Wymienione wyżej zmiany spowodują konieczność usunięcia kolejnych pytań z puli egzaminacyjnej, podobnie jak miało to miejsce w przypadku październikowych zmian.

Zmiany w prawie jazdy już w marcu 2019

Już w początkach 2019 roku, bo w marcu prawo jazdy czeka zmiana. W pewnym sensie można nazwać ją rewolucją, bowiem z dokumentu ma zniknąć rubryka dotycząca adresu zamieszkania. Testy na prawo jazdy zmienią się więc podobnie, bowiem niektóre pytania odnoszą się właśnie do prawa jazdy, dokładniej do obowiązku jego wymiany w przypadku zmiany zawartych w nim danych.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że umieszczanie w prawie jazdy adresu jest dodatkowym kłopotem, często generującym dodatkowy koszt – prawo jazdy trzeba przecież wymienić jeśli zmieni się adres zamieszkania kierowcy.

Prawo jazdy ma przecież potwierdzać jedynie uprawnienia do kierowania, a nie miejsce zamieszkania kierowcy.

Nowe pytania w testach na prawo jazdy

Nowe pytania w testach na prawo jazdy powinny pojawić się w 2019. Ile ich będzie? Dokładnie nie wiadomo, pewne jest jednak, że będzie ich kilkaset.

 

Image: