Testy na prawo jazdy: jaki odstęp przy wymijaniu?

Częstym błędem popełnianym podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy jest niewłasciwe rozróżnienie odległości podczas wyprzedzania.

Przeczytaj uważnie pytanie:


Pytanie z oficjalnej bazy egzaminacyjnej. Źródło: zdamyto.

 

Odstęp bezpieczny często mylony jest odstępem wynoszącym nie mniej niż metr. Oczywiście podczas omijania wymijania czy wyprzedzania warto zostawić większy margines od pojazdu, prawo drogowe jednak wielkość tego odstępu określa w metrach - ale w odniesieniu do niektorych sytuacji.

Odstęp minimum 1 metr

Zgodnie z przepisami:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Omijanie, wymijanie

Jaki odstęp przy wymijaniu i omijaniu?

Kierujący pojazdem jest obowiązany:

  • przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się;
  • przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość; omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;

Wszystkie pytania z testów na prawo jazdy dostępne są na zdamyto.com

Image: