Toyota pozostanie dłużej w PORD Gdańsk

Okres przejściowy w PORD Gdańsk wprowadzony w związku ze zmianą pojazdów egzaminacyjnych zostanie przedłużony, a to oznacza, że nie jesteście zdani na Kia Rio, których po prostu... nie sposób kupić. 

PORD Gdańsk jako jeden z niewielu w kraju daje możliwość wyboru pojazdu egzaminacyjnego. Wprowadzenie nowych pojazdów egzaminacyjnych to problem dla kursantów i szkół nauki jazdy. Władze PORD zdecydowały się więc na wprowadzenie okresu przejściowego: egzaminy na prawo jazdy odbywają się więc z wykorzystaniem starych (dotychczasowych) jak i nowych pojazdów egzaminacyjnych Kia Rio.

Teraz okazuje się, że Toyoty Yaris pozostaną w ośrodku egzaminowania przynajmniej do końca października.

Nauki jazdy mają problem

Dealer Kia ma problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości pojazdów szkoleniowych i egzaminacyjnych. W zasadzie to większy problem mają nauki jazdy, bo Kia swoje i tak sprzeda, zaś szkoły nauki jazdy nie mogą doczekać się nowych pojazdów. Część szkół nauki jazdy termin odbioru Kia Rio ma wyznaczony na… 2018 rok.

7 tygodni na statku

Tyle czasu potrzeba, aby produkowane w Korei Kie Rio trafiły do portu w Europie. Nie tak łatwo więc jest dostarczyć do kraju odpowiednią, pokrywającą zapotrzebowanie ilość pojazdów. Płynący 7 tygodni statek zabiera na pokład pojazdy przeznaczone dla odbiorców w całej Europie. Wydawać by się mogło, że pomorski ośrodek egzaminowania ma łatwiej z tytułu obecności portu. Niestety, Kie rozładowywane są w którymś z portów na terenie byłej Jugosławii, stamtąd drogą kolejową przewożone są na Śląsk, i dopiero tam następuje rozdysponowywanie ich do poszczególnych dealerów.

Dziś flota PORD Gdańsk składa się w połowie z pojazdów Kia. Resztę stanowią Toyoty Yaris.

Niektóre szkoły nauki jazdy swoje zamówione pojazdy otrzymają w ciągu najbliższych dni, a kolejna dostawa planowana jest na 28 września 2017.

Egzaminy pojazdami OSK

Nauki jazdy pomału tracą cierpliwość zastanawiając się nad możliwością podstawiania własnych pojazdów na egzamin. Aby tak się stało muszą one być uzbrojone w urządzenia monitorujące przebieg egzaminu, a to inwestycja znacznie tańsza od zakupu nowego pojazdu. 

 

Image: