Wiadomo kiedy wejdą w życie zmiany dla młodych kierowców

30 listopada Sejm głosował nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw.

Właściwie to była formalność. Posłowie jednogłośnie zagłosowali nad wprowadzeniem w życie ustawy przesuwającej termin uruchomienia zmodernizowanego system CEPIK. To jednak nie wszystko: zlikwidowano też lukę prawną uniemożliwiającą zatrzymania prawa jazdy.

Ustawa o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw:

  • eliminuje lukę prawną pozwalającą na omijanie przepisów o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące, przez nieokazanie tego dokumentu podczas kontroli drogowej.
  • wprowadza do Kodeksu karnego przepis umożliwiający wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h niezależnie od tego, czy doszło do zatrzymania prawa jazdy w trakcie kontroli Policji.
  • przesuwa termin uruchomienia zmodernizowanego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0.) z 1 stycznia 2017 r. na 4 czerwca 2018 r. Ma to umożliwić dostosowanie zewnętrznych systemów teleinformatycznych do zasilania Centralnej Ewidencji Pojazdów i Centralnej Ewidencji Kierowców, w szczególności na poziomie starostw.

Najbardziej zainteresuje przyszłych kierowców fakt przesunięcia wdrożenia w życie systemu CEPIK 2.0 z 1 stycznia 2017 r. na 4 czerwca 2018 r.

Zmiany w testach na prawo jazdy

Jeszcze w sierpniu 2016 ministerstwo infrastruktury zapowiedziało wprowadzenie do testów na prawo jazdy nowych 441 pytań. Do dziś oficjalna baza pytań nie została jeszcze zmieniona. Kiedy w testach na prawo jazdy pojawią się nowe pytania? Tego dokładnie nie wiadomo.

Dziś baza pytań egzaminacyjnych składa się z 2661 pytań.

Pełna oficjalna baza pytań na prawo jazdy. Ćwicz działami naukę testów na prawo jazdy.

Image: